Güncel Haberler Hematoloji Uzmanlık Derneği

Sağlıklı bünye kanseri önlüyor - 12-11-2011


Kaynak: AA

Sağlıklı çalışan bir bağışıklık sisteminin, kanser oluşumunu engelleyebildiği bildirildi.

Almanya'daki Helmholtz İnfeksiyon Araştırma Merkezinden yapılan açıklamaya göre bilim adamları, sonuçları Nature dergisinde de yayımlanan araştırmalarında, bağışıklık sisteminin, yardımcı T-hücreleri yardımıyla potansiyel karaciğer kanseri hücrelerini, kötü huylu tümöre dönüşmeden önce nasıl tespit edip öldürdüğünü ortaya çıkardı.

Tümör hücresine dönüşme ihtimali yüksek hücrelerin normal yaşam döngüsünü bırakıp bir çeşit dinlenme safhası olan senesens dönemine girdiğini tespit eden bilim adamları, senesensteki hücrelerin bağışıklık sistemi tarafından yakın takibe alınıp, yok edildiğini gördü. Bilim adamları, karaciğerdeki bu mekanizmanın diğer organlarda da anahtar rol oynama ihtimalinin bulunduğunu belirtti.

Yaşam döngülerinin sonuna geldiklerinde ya da genetik materyalde hasar veya değişiklik olduğunda hücreler ya "hücre ölümü" programını başlatıyor ya da senesens denilen bir çeşit kış uykusuna yatıyor. Bu uyku, hasarlı veya hatalı hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalmasını ve tümörleşmesini engelliyor.

Senesens, bağışıklık sistemi ve kanser oluşumu arasındaki bağı araştıran Prof. Lars Zender başkanlığındaki bilim adamları, farelerde, moleküler biyolojik yöntemler kullanarak, karaciğer hücrelerinde senesens oluşumunu sağladı. Bağışıklık sisteminin bu değişime güçlü şekilde tepki verdiğini açıkça görebildiklerini söyleyen bilim adamları, birkaç hafta içinde bu hücrelerin ölmüş olduğunu belirtti. Bağışıklık sistemi sorunu nedeniyle T-hücreleri olmayan farelerde ise senesens durumundaki karaciğer hücrelerinin kanserli hücrelere dönüştüğü görüldü.