Güncel Haberler Hematoloji Uzmanlık Derneği

"Yabancı uyruklu doktorlar kamuda çalışabilecek" - 05-01-2015


 Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Diploması ve uzmanlığı, Yüksek Öğretim Kurumu tarafından onaylanmış yabancı uyrukluları kamuda çalıştırabileceğiz. Sağlık turizmi ve şehir hastaneleri açısından bizim için önemlidir" dedi.

Müezzinoğlu, AK Parti Keşan İlçe Başkanlığı'nca bir otelde düzenlenen toplantıda, gazetecilerin, Türkiye'de çalışan yabancı doktor sayısını sorması üzerine, yaklaşık 500 yabancı doktorun Türkiye'de çalıştığını söyledi.

Yabancı doktorların kamuda değil özel sektörde çalıştığını ifade eden Müezzinoğlu, "Yabancı istihdamı ile ilgili kanun tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde. Ocak ayında genel kurula gelir ve onaylanırsa, diploması ve uzmanlığı, Yüksek Öğretim Kurumu tarafından onaylanmış yabancı uyrukluları kamuda çalıştırabileceğiz. Sağlık turizmi ve şehir hastaneleri açısından bizim için önemlidir" diye konuştu.

- Ambulans helikopterler gece de hasta taşıyabilecek

Türkiye'de sağlık açısından yaşanan gelişmelerin dünyaya örnek olduğunu belirten Müezzinoğlu, şunları söyledi:

"Sağlıktaki teknolojileri dünyanın hangi noktasında ne varsa bunları bu ülkeye ve bu ülke insanına kazandırıyoruz, kazandırmak gibi bir sorumluluğumuz var. Özellikle gece uçuşlu ambulans helikopterlerimizi devreye sokacağız. Gün doğumundan gün batımına kadar olan süreçte hasta doğru adrese acil şekilde taşınabiliyordu ama hava karardıktan sonra kara ambulanslarıyla en yakın hastaneye götürülüyordu. Hasta için ihtiyaç olan ileri bir merkez ise sabahı bekliyorduk. Şimdi artık en doğru adrese gece de götüreceğiz inşallah. Bu 2015'te vatandaşımıza dokunan, onları bire bir ilgilendiren konudur."