Güncel Haberler Hematoloji Uzmanlık Derneği

Sağlıkta yeni trend - 03-11-2014


İzmir Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli bazı doktor, hemşire ve diğer sağlık personeli iş yerine kilometrelerce pedal çevirerek gidip geliyor. Sağlık çalışanlarının bu alışkanlığı sayesinde daha önce araçların dizili olduğu hastane otoparkı yeniden düzenlenerek çocukların oyun bahçesi oldu.

Hastane Yöneticisi Dahiliye Uzmanı Dr. Murat Balanlı yaptığı açıklamada, hastanedeki çocuk bahçesini geçmişte araçların işgal ettiğini ve hastaneye tedavi için gelen çocukların da oyun oynayamadığını anlattı.

"Parkı çocuklara geri vermek" için çalışma başlattıklarını ve alanı yeniden düzenlediklerini söyleyen Balanlı, bahçenin artık otopark olarak kullanılmadığını söyledi.

Otopark olmadığı için artık Güzelbahçe'deki evinden Alsancak'taki hastaneye her gün bisikletle gidip gelmeye başladığını ifade eden Murat Balanlı, "Evimle hastane arası 30 kilometre. Bisikletle yaklaşık 1 saat 10 dakika sürüyor. Bisiklet kullandıkça kendimi daha iyi hissediyorum" diye konuştu.

Hastanedeki bazı personelin de artık bisikletle işe gidip gelmeye başladığını ifade eden Balanlı, "Personelimizi bisikletle gelmeye teşvik ettiysek gurur duyarım" diye konuştu.

Murat Balanlı, bisiklet sayesinde kısa sürede 12 kilo verdiğini söyledi.

Hemşire Özgür Güldür'ün mesafesi 11 kilometre

Hastane hemşirelerinden 40 yaşındaki Özgür Güldür de 1,5 yıldır Bayraklı'daki evinden iş yerine bisikletle gidip geldiğini anlattı.

Aynı hastanede çalışan sağlık personeli eşinin de 11 kilometrelik mesafede kendisine eşlik ettiğini söyleyen Güldür, sürekli hastanede hasta çocuklarla ilgilenmenin zaman zaman üzüntülü hale gelebildiğini, stresini bisikletle hafiflettiğini aktardı.

Büyükşehir insanının spor yapamaz hale geldiğini dile getiren Güldür, bisiklet kullanamadığı gün kendini "eksik kalmış" hissettiğini belirtti.

Doktorun bisiklet eğlencesi

İş yeri hekimi olarak görev yapan Dr. Oğuz Tosun ise arabayla iş yerine gelemeyince bisiklet kullanmaya başladığını ifade etti.

Evinin hastaneye çok uzak olmadığını kaydeden Tosun, "Bisikletle gidip gelmek eğlenceli. Beni görenler önce bisikletim küçük diye şaka yapıyorlar ama özeniyorlar da. Acil durumlarda hastalara bisikletle de ulaşabiliriz" dedi.