Güncel Haberler Hematoloji Uzmanlık Derneği

Türkiye Afrika'ya sağlık merkezi inşa ediyor - 18-08-2014


Türkiye'nin Niamey Büyüelçisi Hasan Ulusoy: "Yakında başkent Niamey'de inşasına başlanacak merkez, Türkiye'nin Afrika'da inşa edeceği ilk büyük sağlık merkezi olacak"

Türkiye, eylülden itibaren Nijer'in başkenti Niamey'de bir dizi proje başlatacak.

Türkiye'nin Niamey Büyüelçisi Hasan Ulusoy, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı'nın (TİKA) Niamey Koordinatörü Mete Han Özer'in bir sağlık merkezinin inşa edileceği bölgeyi ziyareti dolayısıyla yaptığı açıklamada, projelerin iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirme çerçevesinde başlatılacağını belirtti.

Ulusoy, 2 bin metrekarelik alana kurulacak, 2 katlı, 60 yatak kapasiteli merkezin Türkiye'nin Afrika'da inşa edeceği ilk büyük sağlık merkezi olacağını vurguladı. Büyükelçi Ulusoy, bu merkezin yaklaşık 220 bin fistül hastasının tedavisine imkan sağlayacağını ifade etti.

TİKA yetkilisi Özer de Türkiye'nin yakında Nijer'de başlatacağı projeler arasında bir sosyal eğitim merkezinin de bulunduğunu belirterek 2 futbol ve 2 basketbol sahasının bulunduğu kompleksin inşaat çalışmalarının ekimde başlayacağını söyledi.

Özer, bu komplekste 1260 öğrencinin eğitim görebileceği Fransız-Arap okulunun da bulunacağını ifade ederek Niamey'de bir eğlence merkezinin yanı sıra başka okul ve cami projelerinin de öngörüldüğünü kaydetti.