Güncel Haberler Hematoloji Uzmanlık Derneği

Yeryüzü Doktorları, Gazze için gönüllü arıyor - 25-07-2014


Kurulduğu günden itibaren Filistin'de projeler yürüten Yeryüzü Doktorları, Gazze'lilerin yaralarını sarmaya devam ediyor. Bu doğrultuda, bölgede gönüllü olarak çalışmak isteyenlere çağrıda bulunan Yeryüzü Doktorları, kurulacak ekiplere gönüllülerin katılımını bekliyor. Gönüllü Sağlık Ekipleri, kısa ve orta vadedeki sağlık projelerinde görevlendirilmek üzere özellikle cerrahi branşlar ve anestezi alanından olmak üzere çeşitli uzmanlık alanlarından oluşturulacak.

Öte yandan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Gazze'ye Türk doktorlarının gönderilmesine ilişkin soruya, "Sivil toplum örgütleri, Yeryüzü Doktorları böyle bir kampanya yapabilir. Biz de ona destek verebiliriz" diye cevap verdi.

'Orada ve her yerde' şifa vesilesi olmak üzere yola çıkan Yeryüzü Doktorları, bağışçılarının desteği ile 2001 yılından bu yana Gazze'nin yaralarını sarmak için çalışmalar yürütüyor. İlk olarak 2001 yılında psikolojik travma eğitimi veren Yeryüzü Doktorları, İsrail'in saldırıları üzerine 2006 yılından beri abluka altındaki Gazze'ye gönüllü sağlık ekibi, ilaç ve tıbbi malzeme gönderiyor. Yeryüzü Doktorları daha önceki İsrail saldırılarında yürüttüğü acil sağlık yardımları ile bine yakın yaralı ve hastanın ameliyatı ile üç binin üzerinde muayene ve tedavi gerçekleştirdi. Ambulanslar, yoğun bakım üniteleri, mikro cerrahi ünitesi, fako cihazı, röntgen, ultrason, ve mamografi cihazları gibi hastane ekipmanları Yeryüzü Doktorları tarafından Gazze'deki sağlık merkezlerine bağışlandı.

kaynak: medimagazin