Güncel Haberler Hematoloji Uzmanlık Derneği

"Doktor açığı, fakülte azlığından" - 04-03-2014


Cumartesi, 01 Mart 2014

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, geçmiş yıllarda tıp fakültelerinin sayısının artırılmaması nedeniyle bugünkü doktor açığının yaşandığını belirtti

SAKARYA - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Sağlık Bakanlığınca Serdivan ilçesinde yapılacak olan Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi'nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Sakarya'da sağlık konusundaki sıkıntıları çözmek için gereken çalışmaları yürüttüklerini anlattı.

Kentteki sorunları Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile paylaştığını ifade eden İslam, "Bu konuda gereken çalışmalar yapılacak. Kadın ve doğum hastanesindeki sorunlar çözülüyor. Nisan kurasında da ilimizdeki doktor sıkıntısına dair gereken atamalar yapılacak. Bu işin takipçisi olmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

İslam, Türkiye'de uzman doktor sayısının ihtiyacı karşılamadığını söyledi.

Sağlık konusunda bugün yaşanan sıkıntıların 50 yıl öncesine dayandığına işaret eden Bakan İslam, "Türkiye'de en büyük eksikliklerinden biri de doktor eksiğidir. İhtiyacı karşılamıyor doktor sayısı. Çok fazla yetişmiş doktora ihtiyacımız var. Bunun çözümü de 50 yıl önce yapılmalıydı. Bütün ikazlara rağmen maalesef geçmiş hükümetler ve YÖK, tıp fakültelerinin sayısını ve kontenjanını artırmadı. Bu nedenle doktor sayımız stabil tutuldu. Bu uygulama nedeniyle, bugünkü doktor açığıyla karşı karşıyayız" ifadelerini kullandı.

İslam, sözlerini şöyle tamamladı:

"İktidarımız döneminde de en çok bu mesele üzerinde durduk. Geldiğimiz gün artırdığımız kontenjanlarla eğitime başlayan doktor adayları, 2 yıl sonra mezun olacak ve rahat bir nefes alacağız. Pek çok ilimizde yeni tıp fakülteleri açıldı. İhtiyaç doğrultusunda gereken bölümlerde, gereken hekimlerin atamaları yapılıyor. Keşke bunlar daha önce yapılsaydı ama zararın neresinden dönersek kardır. Şimdi bunları biz gerçekleşiyor ve önümüzdeki dönemde bunun sonuçlarını çocuklarımız görecek. Sadece bina yapmakla bitmiyor bu iş, doktor yetiştir."