Güncel Haberler Hematoloji Uzmanlık Derneği

Kamu hastaneleri, yabancıya VIP hizmet dönemini başlattı - 04-03-2014


ÖZGÜL ÖZTÜRK, AKŞAM

Pazartesi, 03 Mart 2014

Yabancı hastalara deniz manzaralı odalarda, dil bilen hemşireler eşliğinde tedavi imkanı sunuluyor. Sağlık turizminde atağa geçen kamu hastaneleri 'Beş yıldızlı konfora' ulaştı.

SAĞLIK turizmden 2015'te 7 milyar dolar, 2023'te ise 20 milyar dolar gelir hedefleyen Türkiye, bunun yüzde 10'unu kamu hastanelerinden sağlamayı planlıyor. Bu hedefe uygun olarak atağa geçen kamu hastaneleri kendilerini baştan yaratıyor. Uluslararası sağlık turizmi kapsamında önemli gelişme kaydeden hastanelerden biri Dr.Siyami Ersek Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Kardiyoloji ve göğüs, kalp ve damar cerrahisi alanlarında hizmet veren Dr. Siyami Ersek Hastanesi, 15. katını tamamen sağlık turizmine ayırdı.

DİL BİLEN HEMŞİRELER

Kurum, bu kattaki deniz manzaralı, 8 adet VIP odasında, Türkiye'ye tedavi için gelen yabancı hastalara hizmet veriyor. Hastane yönetimi bu katta yabancı dil bilen personeli sabit tutuyor. Yurtdışından gelen hastalara hizmet vermek amacıyla tamamı dil bilen 4 kişiden oluşan uluslararası bir sağlık turizmi birimi oluşturduklarını belirten Siyami Ersek Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Berna Terzioğlu şunları kaydetti: "2013 yılında tüm dünyadan tam 196 hastaya hizmet verdik.

HEDEF SAYIYI KATLAMAK

Ağırlıklı olarak Azerbaycan, Irak ve Türkmenistan'dan hasta ağırladık. Yurtdışından gelen hastalar 2 katı gelir bırakıyor. Bu yıl yurtdışından gelecek hasta sayımızı 2 katına çıkarmayı hedefliyoruz."

GÜVENLİKÇİYE ÖZEL TERAPİ DERSİ

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi de tül perdelerin yerine zebra perde taktı, yatak sayısını azalttı. Hastanenin Sağlık Otelciliği Müdürü Ahmet İşler, "Temizlik personeline de eğitim veriyoruz. hastalara daha hassas olmaları için, güvenlikçileri terapiye alıyoruz."

GEÇEN YIL 2.180 YABANCI

Bünyesinde 5 adet Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ve 11 hastaneyi bulunduran Anadolu Kuzey Birliği Genel Sekreteri Dr. Şuayip Birinci, 2013'te 2 bin 180 yabancı hastanın sağlıktan yararlandığını söyledi. Birinci, geçen yıl en fazla Almanya, Afganistan, Sudan, Arnavutluk, Kosova, Yemen ve Azerbaycan'dan hasta ağırladıklarını belirtti.

AVRUPALI TEDAVİYE GELİYOR

2011'de kamu kuruluşlarına gelen hasta sayısı 41 bin 847 iken sayı 2012'de 43 bin 904'e ulaştı. 2011'de Özel Sağlık Kuruluşlarına gelen hasta sayısı ise 114 bin 329 iken 2012'de bu sayı yaklaşık olarak 2 katı artıp 218 bin 95'e ulaştı. 2012'de yabancı hasta sayısı 261 bin 999 oldu. Araplar ağırlıklı olarak saç ekimi ve plastik cerrahi işlemler için gelirken, Avrupalılar ve Ruslar ise diş, göz ve diğer hastalık tedavileri için Türkiye'ye geliyor.

HANGİ HASTANELER HİZMET SAĞLIYOR

Sağlık turizminde yabancı hasta kabul eden en fazla ilk 10 kamu hastanesi Taksim Eğitim ve Araştırma(EAH), Haseki EAH, Atatürk EAH, Büyükçekmece Devlet Hastanesi, Şişli Etfal, Ulucanlar Göz EAH, Yedikule Göğüş Hastalıkları, Karadeniz Teknik Üniversitesi, İstanbul EAH. İlk 10 özel sağlık kurumu ise şöyle: Anadolu Sağlık, Hospitalium Çamlıca, Dünya Göz Ataköy, Medicalpark Fatih, Bayındır, Medicalpark Göztepe, Acıbadem Fulya, Medical Park, İstanbul International, Medicalpark Samsun.

HEDEF 20 MİLYAR DOLARLIK GELİR

Sağlık Bakanlığı'nın Sağlıkta Dönüşüm projesi kapsamında açılacak olan şehir hastanelerinin sağlık turizmine doping etkisi yapması bekleniyor. Mevcut projelerle Türkiye 2015'da 500 bin yabancı hasta ve 7 milyar dolar gelir, 2023'te ise 2 milyon yabancı hasta ve 20 milyar dolar gelir hedefliyor. Bunun yüzde 10'unun kamu hastanelerinden elde edilmesi planlanıyor.