Güncel Haberler Hematoloji Uzmanlık Derneği

Artık hastalığa göre ilaç yazma dönemi bitiyor - 11-02-2014


TÜRKAN BALABAN , AKŞAM

Pazar, 09 Şubat 2014

Sağlık alanında yeni bir çağa adım adım ilerliyoruz. Artık ilaçlar kişinin hastalığına göre yazılmayacak, genine göre belirlenecek.

SADECE kanser tedavisinde değil, bağışıklık, merkezi sinir sistemini etkileyen birçok hastalıkta artık kişiye özel tedavi süreci başlıyor. Artık hastalığa göre ilaç yazma dönemi bitiyor.

Önce kişinin genine bakılacak, daha sonra bu gene uygun olarak ilaçlarla tedaviye başlanacak. Yenilikçi ilaçlarla ilgili gelişmeleri anlatan Roche Medikal Direktörü Daniel O'Day, "Bu kapsamda ilgili otoritelere tedavilerimizin sunduğu değeri anlatmaya çalışıyoruz. İleri evre araştırma portföyümüzdeki yeni tedavilerin yarısından fazlası Kişiye Özel Tedavi kapsamında. Yani tanıyı koyacak test ve tedavi edecek ilaç ilk aşamadan itibaren birlikte geliştiriliyor. Alzheimer'da da çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki yıllarda sonuçlarını göreceğimiz bir çalışma devam ediyor. Karşılanmamış büyük bir medikal ihtiyaca yanıt verecek" dedi.SAHTE İLAÇ DÜNYADA DA BÜYÜK SORUN

Rochea CEO'su Severin Schawn "Sahte ilaç dünyada da büyük bir sorun. Türkiye'de Sağlık Bakanlığı'nın İlaç Takip Sistemi (İTS) uygulaması dahilinde tüm ilaçlarımız karekodlanarak satılıyor. İTS uygulaması dahilinde ürün, dağıtım ağı içerisinde takip edilerek hastaya eczaneden veya ilgili kamu hastanesinden ulaşıyor. Bu süreç, sahte ilacın tespitinde etkin bir rol oynuyor" diye konuştu.