Güncel Haberler Hematoloji Uzmanlık Derneği

Yunanlı doktorların Türkiye'de çalışması için ilk resmi görüşme yapıldı - 11-11-2013


Medimagazin Pazartesi, 11 Kasım 2013

Yunanlı doktorların Türkiye'ye gelmesi için ilk resmi görüşme gerçekleşti

SELANİK-Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun gündeme getirdiği ‘Yunan hekimlere iş teklifi’nin ilk resmi teması Selanik'te gerçekleşti.

Ekonomik kriz nedeniyle Yunanistan’da iş bulma sıkıntısı yaşayan doktorları, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye'ye davet etmişti. Yunanistan’ın Selanik şehrinde gezi ve incelemelerde bulunan Bakan Müezzinoğlu, Yunan doktorların Türkiye’de çalışmaları üzerine ilk resmi teması Selanik Tabipler Odası ile gerçekleştirdi.

İlk resmi teması gerçekleştirdiklerini açıklayan Bakan Müezzinoğlu, ciddi düzeyde bir talep olduğunu söyledi.

Selanik Tabipler Odası ile görüştüklerini ifade eden Müezzinoğlu, "Yunanlı doktorların Türkiye'ye gelmesi konusunda Selanik Tabipler Odası ile görüştük. Türkiye gelmeleri, iş bulmaları nasıl olacak diye onlarla iyi bir görüşmemiz oldu. Ciddi düzeyde talep var. İki taraf da bir komisyon kurarak bir çalışma yapacak. Onlar hazırlık yapacak. Biz de İstanbul'daki özel hastanelerin yönetimleri ile görüşeceğiz. Bir de bakanlık olarak bir heyet görevlendireceğiz.

DOKTORLARIN GELİŞİNDE ÜÇ ŞART ARANACAK

Doktorların Türkiye'ye gelişleri ile ilgili üç şartın olduğunu ifade eden Müezzinoğlu, "Bizim bu konuda üç şartımız var. Birincisi diploma denkliği. Yunanistan'da bu anlamda bir sorun yok. İkincisi çalışma izni. Onunda zaten prosedürü belli. Bir de Türkçe bilme şartı. Bu Türkçe bilme geçişinde bir formül bulabilirsek. Bir taraftan çalışsın yani ilk 1 yıl Türkçe bilme şartı aramayalım. Bunu görevlendirilecek tercümanlarla çözelim. O da çok ihtiyaç duyulan alanlarda. Ana henüz tam bir karar yok üzerinde çalışılacak inşallah."

SELANİK'TE BİN DOKTOR TÜRKÇE KURSUNA BAŞLADI
Selanik'te bin kadar doktor Türkçe kursuna gittiğine dikkat çeken Müezzinoğlu, " Öğrendiğimize göre Selanik'te bin doktor Türkçe kursuna başlamış bile. Onlar Türkçe kursuna gidiyorsa zaten bir kaç ay içerisinde mesafe kat ederler. Bizim hekimlik tecrübesi ve standartı iyi olması önemli. Belki ilk başlarda 50 adet klasik cümleyi öğrenirler. Radyoloji uygulamaları, laboratuvar bilgilerini tedavi uygulamaları, standardında bir sorun olmadığına göre iletişimi öyle böyle çözeriz. Doktorlar büyük oranla İzmir, İstanbul ve Trakya bölgelerinde çalışacaklar. Ama talep nereden çok gelecek bakacağız."

2014 YILINDA SAĞLIKTA SERBEST UYGULAMASI BAŞLIYOR
Bakan Müezzinoğlu, "2014 yılında çıkacak sağlıkta serbest bölgelerle zaten yabancı uyruklu hekim şartnı ağırlıklı olarak koyuyoruz. Zaten o zaman da bu işe otomatikken kendiliğinden zemini oluşuyor. O zaman Türkçe bilme şartı da olmuyor. Ama bu uygulama şimdi değil 2014 yılı içinde yapılacak kanuni düzenlemeden sonra . Yani sağlıkta serbest uygulamasına başladığımız zaman olacak. Şimdi gelirlerse özel hastanelere gelecekler. Orada çalışacaklar. Bir de yabancı uyruklu doktorlar arasında eğitimlerini Türkiye'de yapmış olanlar için bir sorun yok."

Yunan Sağlık Bakanı ile telefonda görüştüğünü de kaydeden Müezzinoğlu, "Yeni sağlık bakanı ile bugün telefonla görüştüm. Ben Atina'ya geldim sizi de Türkiye ye bekliyorum dedim. O da davetiniz olursa gelirim dedi. Gidince ona davet göndereceğiz."