Güncel Haberler Hematoloji Uzmanlık Derneği

Özel hastanelere ödenen katkı payları yine arttı - 24-03-2012


Kaynak:Radikal Gazetesi

Özel hastanelere ödenen katkı payları yine arttı

A sınıfı özel hastanelerin sağlık hizmetlerinden alacağı fark ücretinin yüzde 70’ten yüzde 90’a çıkarılmasından sonra dün de B, C, ve D sınıfı özel hastaneler ile vakıf hastanelerinin alacak farkları arttırıldı. Bu düzenlemeyle by-pass ameliyatı geçiren bir hasta eskiden 10 bin TL’lik operasyonun 5 bin TL’sini karşılarken, bundan böyle 6 bin TL ödeyecek. Bir vakıf hastanesine ödenecek bedel ise 9 bin TL’ye çıktı.

Bakanları Kurulu’nun 17 Mart 2012’de aldığı kararla, özel hastanelerde alınan fark ücretleri yüzde 70’ten yüzde 90’a çıkarılmıştı. Yeni düzenlemeyle ilgili tartışmalar devam ederken, hemen ardından Sosyal Güvenlik Kurulu da ‘Özel Hastanelerin Puanlandırılması ve İlave Ücret Alınması Hakkında Yönerge’de değişiklik yaptı. Yeni düzenlemeyle en düşük sınıf olan E sınıfı özel hastaneler dışındakilerin alacağı ek ücretler arttırıldı. Son durum şöyle: B sınıfı hastaneler yüzde 60’tan yüzde 75’e, C sınıfı hastaneler yüzde 50’den yüzde 60’a, D sınıfı hastaneler yüzde 40’tan yüzde 45’e yükseltildi. Vakıf hastanelerinden alınan ek ücretler de yüzde 70’ten yüzde 90’a çıkarıldı.

Katkı ücreti arttı

Böylece özel hastaneleri kullanan SGK’lı hastaların ödeyeceği katkı ücretleri daha da arttırılmış oldu. Örneğin, C sınıfı bir hastaneye by-pass ameliyatı için SGK’ca 10 bin TL veriliyorsa, hastadan bu ücretin 5 bin TL’si isteniyordu. Artık aynı tedavi için hasta 6 bin TL ödeyecek. Hasta, bu ameliyatı SGK ile anlaşmalı A sınıfı bir hastane ya da vakıf hastanesinde olursa, eskiden 7 bin lirasını cebinden ödeyecekken, yeni uygulamayla kendi ödeyeceği para bundan sonra 9 bin lira olacak.