Güncel Haberler Hematoloji Uzmanlık Derneği

Kanser hastalarından fark alan hastanelere ceza yağdı - 28-12-2010


Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK), özel ve vakıf hastanelerinin haksız yere vatandaştan para almasına el koydu. Bu yıl boyunca yapılan denetimlerde 21 hastaneye uyarı cezası verildi. 80 hastaneye 15 milyon liranın üzerinde idari para cezası uygulandığı belirtildi.

Bir yıldır kanser tedavisi gören Fatma Döndü, İstanbul'da özel bir hastanede tedavi almak istediğinde yüzde 70 fark ücreti istendi. Sağlık Uygulama Tebliği'nde 'ilave ücret alınmayacaklar' listesinde yer almasına rağmen para talep edilmesi bu alandaki sıkıntıyı gündeme getirdi.
Özel ve vakıf hastanelerinin alabilecekleri farkların Bakanlar Kurulu tarafından belirlendiğini söyleyen SGK Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü Hasan Çağıl, 'Hastalara gece tarifesi ve haksız yere fark ücreti alınması' ile ilgili Cihan Haber Ajansı'na değerlendirmelerde bulundu.

Hastanelerin 'Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu'nca belirlenen sağlık hizmetleri bedelinin en fazla yüzde 70'ine kadar ilave ücret alınabileceğini kaydeden Çağıl, "Özel hastaneler ile yapılan sözleşmede; belirlenen orandan daha fazla ilave ücret alınması yasak olup alınması halinde cezai hükümler bulunmaktadır." dedi.

"BU TEDAVİLERE ÜCRET ÖDEMEYİN"
Kurum tarafından belirlenen sağlık hizmetlerinden herhangi bir ilave ücret alınamayacağına dikkat çeken Çağıl, Sağlık Uygulama Tebliği'nde fark ücreti ödenmeyecek tedavilerin sıralandığını dile getirdi.

Çağıl'ın verdiği bilgiye göre hastaların özel ve vakıf hastanesine gitseler bile ilave para vermeyecekleri sağlık hizmetleri şöyle: "Acil servislerde sunulan sağlık hizmetleri ile acil haller nedeniyle sunulan sağlık hizmetleri, yoğun bakım hizmetleri, yanık tedavisi hizmetleri, kanser tedavisi (radyoterapi, kemoterapi, radyo izotop tedavileri), yenidoğana verilen sağlık hizmetleri, organ, doku ve hücre nakilleri, doğumsal anomaliler için yapılan cerrahi işlemlere yönelik sağlık hizmetleri, diyaliz tedavileri, kardiyovasküler cerrahi işlemleri."

Devlet ve üniversite hastanelerinden sevk edilen şehit yakınları, gaziler ve terör mağdurlarından da fark talep edilemeyeceğinin altını çizen Çağıl, bu kriterlere uymayanlara yönelik yapılan denetimlerin SGK müfettiş 30 ildeki Sağlık Merkez Müdürlüklerindeki doktorlar tarafından yapıldığı bilgisini verdi. 2010 yılı denetim faaliyetleri kapsamında yılın ilk yarısında 774 hastanenin denetimden geçirildiğini ifade eden Çağıl, 21'i için uyarı cezası 80'i için ise idari para cezasının uygun görüldüğüne işaret etti. Yine bu yılın ilk yarısında 9 bin 652 eczanenin denetime girdiğini ve bunlardan 153'ünün sözleşmesinin feshi önerilirken 211'ine uyarı cezası aldığını kaydeden Çağıl, 314'üne de idari para cezası verildiğini kaydetti. 2 bin 90 optisyenin de incelemeden geçirildiğini vurgulayan Çağıl, 25'i için sözleşmenin feshi önerilirken, 49 optik müessesesine uyarı cezası ve 25 optik müessesesine de idari para cezası kesildiğini aktardı.

Kendisinden haksız yere fark ücreti talep edilen vatandaşların dilekçeyle SGK'ya başvurmasını isteyen Çağıl, vatandaştan haksız yere para alanlara dönük denetim ve incelemelerin süreceğini belirtti.
http://www.stargazete.com/guncel/kanser-hastalarindan-fark-alan-hastanelere-ceza-yagdi-haber-319386.htm