Güncel Haberler Hematoloji Uzmanlık Derneği

Sigaraya başlama yaşı 13'e kadar düştü - 03-12-2011İlk öğretim çağında sigara kullanımı ile ilgili yapılan bir araştırmaya göre, sigaraya başlama yaşı 13’e kadar düştü.

Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Kliniği öğretim üyesi Prof. Dr. Pınar Çelik, Manisa kent merkezindeki sekiz ilköğretim okulunda yaptıkları araştırmada, sigaraya başlama yaşının 13 olduğunun ortaya çıktığını söyledi. İnsanların sigarayı beyinlerinde bitirmeleri gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Çelik, “Eğer beyninde bitirmezse ister ilaç kullansın isterse psikiyatrik tedavi görsün işe yaramaz.  Çocuklarla  yapılan bire bir görüşmelerde,  çocuklar  arkadaş çevresi, te-levizyon, anne ve babalarından özenerek sigaraya başladıklarını anlattı. Araştırma sonuçlarını  Sağlık  Bakanlığı’na ve Milli Eğitim Bakanlığı’na raporla sunduk. İki bakanlığın başlattığı çalışmayla ilköğretim okullarında göğüs hastalıkları uzmanları tarafından eğitimler verilmeye başlandı” diye konuştu.

Yıllık yatırımın 3 katı.
Sigaranın ekonomik zararları büyük.

6 yılda sigaraya, Türkiye’nin yıllık yatırımının 3 katı para ödedik. 2006’dan bu yana Türkiye’de 30.6 milyar paket sigara satılırken, vatandaşın sigara için ödediği para 180 milyar liraya ulaştı.Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu verilerine göre, vatandaş sigaraya her yıl ortalama 30 milyar lira öderken, devlet bütçesinden bu yıl için hastane, okul, yol, su gibi yatırımlar için ayrılan para da 56.6 milyar lira.