Hematoloji Uzmanlık Derneği | Haberler


 Çalışma ve Sosyal  Güvenlik  Bakanı Faruk Çelik, İskenderun  Spor  Salonu'nda gerçekleştirilen AK Parti İskenderun 5. Olağan Kongresi'nde konuşma yaptı.

" Sağlık  için 55 katrilyon lira harcama yapıldı, 18 yaşın altındaki herkesin bedelsiz şekilde sağlıktanyararlanabilmesi sağlandı" diyen Çelik, birçok  hizmeti millete sunduklarını kaydetti.

Türkiye'de 700 bin iş yerinin bir milyon 600 bine, 5 milyon çalışanın 13 milyona çıktığını belirten Çelik, "Ama iş sağlığı güvenliği konusunda her sene bin 200- bin 500 kişi hayatını kaybediyor. Bu konuda biraz farkındalık gerekiyor. İşçi de işveren de bizim. Sorumlu işveren, sorumlu işçi anlayışını mutlaka devreye koymamız gerekiyor. Aksi takdirde acılar hepimizin yüreğini dağlamaya devam eder. Bu kazanma hırsına, sömürü hırsına dönüşürse burada emeğin karşılaşacağı sorunları çözmek mümkün olmaz. İşveren, işçi üzerine düşeni yapmak zorundadır. Yasal düzenlemeler yapıldı, bazı yasalar da önümüzdeki dönemde inşallah meclise gelecek" diye konuştu.

Primlerin yapılandırmasıyla ilgili sürenin 31 Aralık'ta dolacağını hatırlatan Çelik, "Şu ana kadar bir milyon vatandaş yapılandırmak için müracaatta bulundu ve yaklaşık bir katrilyon lira  ödeme  yaptı. Ama daha çok var, bütün prim borçluları tarafından bu sürenin iyi değerlendirilmesi gerekiyor" ifadelerini  kullandı .

Çelik, Bağkur,  sigorta  borcu olan emekliliği gelmiş kişiler için Halk Bankası ile sözleşme yapıldığını, kredi sağlanıp emekli olma imkanı getirdiklerini, 280 bin kişinin sona ermesine 1 ay kalan bu haktan yararlanması tavsiyesinde bulundu.